top of page

Projekty 

Slováci v Rumunsku

koordinátor: Vlado Dolinay

 

"Najzvláštnejšie vyzerali Slováci so svojimi veľkými pastierskymi klobúkmi, vrecovými, špinavo bielymi nohavicami, bielymi plátenými košeľami a obrovskými obíjanými koženými opaskami, širokými takmer jednu stopu a husto posadenými mosadznými cvokmi. Boli obutí do ponožiek, do ktorých mali napchané nohavice, mali dlhé čierne vlasy a husté fúzy."
Bram Stoker: Dracula

O Slovákoch v Rumunsku sa v ich pôvodnej vlasti priamo na Slovensku vie veľmi málo. Sú často zabudnutí a nepoznaní. Ich dejinný príbeh a osud je jeden veľký a dlhý román, ktorý aj naďalej neustále píše nové kapitoly. Zaslúžia si spoznávať bližšie ich kultúru, ich život a vôbec, aby ľudia na Slovensku o nich vedeli viac.



Okrem založenia a spravovania portálu www.slovacivrumunsku.sk komunitu pravidelne navštevujeme, materiálne podporujeme a realizujeme viaceré projekty s cieľom aktivizovať miestne obyvateľstvo.

Naposledy sme tému rozvíjali vďaka projektu Ladder. Všetky aktivity v rámci krajanskej spolupráce sme v roku 2016 presunuli pod Krajanský inštitút a jeho krajanské centrum KALAB na Zámockej 5 v Bratislave.  

Všetko chce rásť

koordinátor: Viktor Križo

- Podpora sociálneho a osobnostného rastu detí

- Preventívna a voľnočasová práca pred patologickými javmi

- Reedukácia a psychoterapia

- Edukačná činnosť pri práci s rodičmi a pedagógmi



Projekt, ktorý sa komplexne a profesionálne venuje procesu rastu osobnosti dieťaťa najmä v skupinovom procese. Inovatívnosť projektu je v snahe o integrálny prístup a komplexnosť systému, tzn. pôsobiť na všetky zložky osobnosti dieťaťa (psychické prežívanie, skupinová dynamika, vývojové potreby, hodnoty...) a zároveň pôsobiť cez všetky oblasti, v ktorých sa dieťa pohybuje (rodina, škola, voľný čas…). Celý tento proces práce s dieťaťom sa javí ako zložitejší tam, kde primárny systém nefunguje, kde chýba saturácia základných potrieb dieťaťa. Práve tam je potrebné vytvoriť komplexný systém podpory.


Projekt úzko spolupracuje s celým systémom odbornej pomoci v rozličných oblastiach podľa konkrétnych potrieb daného dieťaťa (štátne inštitúcie CPPPaP, VÚDPaP, MiÚ, ÚPSVaR, MŠ SR, podporné vzdelávacie inštitúcie, psychoterapeutické, voľnočasové a iné.)

Little Monkey

koordinátorka: Zuzana Dolinayová Kutlíková

 

Hravo, láskavo a rozumne

- Profesionálna starostlivosť o deti
- Voľnočasové aktivity pre celú rodinu
- Andragogické a pedagogické poradenstvo


V pokojnej rodinnej atmosfére a dômyselne pripravenom prostredí triedy podľa pedagogiky Marie Montessori poskytujeme celodennú a poldennú starostlivosť o deti vo veku 2 až 7 rokov s rešpektom ich individuálnych potrieb. Samozrejmosťou je aplikácia preventívnej diagnostiky a pravidelné konzultácie s rodičmi o napredovaní dieťaťa. Vďaka spolupráci s externými odborníkmi (pedopsychológ, špeciálny pedagóg, logopéd, pediater) rešpektujeme špeciálny program priamo šitý na špecifiká dieťaťa. 
V poobedňajšom čase naše priestory otvárame variabilnej ponuke krúžkov (hudobná škola Yamaha, PlayWisely, výtvarné dielne, cudzie jazyky, plávanie, záhradárčenie, teraristika, ...).
Nezabúdame ani na rodičov a budúcich rodičov, v pravidelných okienkach pre nich ponúkame certifikované i neformálne kurzy (detské masáže, efektívne rodičovstvo, laktačné poradenstvo, sociálne a pedagogické poradenstvo, diskusie s odborníkmi). Radi Vám dáme tipy aj na "rozumné hračky" a môžeme pomôcť nastaviť správne detskú izbu alebo domáci hrací kútik. Spolupracujeme s Inštitútom celostnej edukácie a od septembra 2017 otvárame triedu pre deti v domácom vzdelávaní.

PAZOA otvára možnosti voľnej realizácie pre všetkých, ktorí majú chuť svoje okolie pretvoriť.

Projekty sú samostatne fungujúce organizmy, ktoré prežívajú svoju dynamiku individuálne a navonok vzájomne nesúvisia. Avšak vo svojej podstate ich spája jednotiaci prvok - človek ako taký, vo všetkých štádiách svojho života a s úlohami, ktorým čelí. 

bottom of page